Erkeklerde Kısırlık Nedenleri

Tıp dilinde infertilite adıyla bilinen kısılık, yalnızca erkeklerde değil; her iki cinsiyete sahip bireylerde görülebilen bir bir üreme problemidir. Buna bağlı olarak dünya nüfusu üzerinde yapılan çalışmalar doğrultusunda, interfil çiftlerin %35’inde kadın faktörüne erkek faktörü eşit olurken; interfil çiftler arasında ortalama  %10’luk kısımda yalnızca erkekten kaynaklı sorunlar gözlemlenmiştir.

İnfertilite sahibi erkeklerin birçoğunda sperm sayısının öngörülen miktarın altında kalmaktadır. Bazı infertilitesi olan erkeklerde ise sperm sayısı normal seviyelerde olabilmektedir. Ancak yapılan araştırmalara göre infertilite sahibi erkeklerin %80’lik kısmında sperm konsantrasyonları düşük, kalitesiz, hareketsiz veya fazla sperm olmasından kaynaklı sorunlar görülmüştür.

Erkeklerde İnfertilitenin Başlıca Nedenleri

Erkeklerde kısırlık, sperm üretiminin gerekli koşulları karşılayamaması, ortaya çıkan spermlerin fonksiyonsuz olması veya spermlerin vücuttan atılırken katettiği yollarda tıkanıklık yaşaması gibi nedenler ile birlikte meydana gelmektedir. Öte yandan erkeklerde infertilite, kronik hastalıklar, endokrin bozukluklar, doğumdan kaynaklı sorunlar, enfeksiyonlu hastalıklar, travma bozukluğu, varikosel veya geçirilmiş olan cerrahi operasyonlar sonucunda da oluşabilmektedir.

Kısaca özetlemek gerekirse, erkeklerde kısırlık (infertilite) nedenleri aşağıdaki gibidir:

 • Sperm sayısının azalması veya hareketsizleşmesi
 • Spermlerde oluşan yapısal problemler
 • Meni içerisinde sperm hücresinin meydana gelmemesi (Azospermi)
 • Spermin dışarıya doğru hareket etmemesi
 • Hormonlardan kaynaklı bozukluklar
 • Çocukluk döneminde yaşanan ateşli hastalıklar
 • Genetik sorunlar
 • Testise giden damarlarda meydana gelen genişlemeler
 • Cinsel problemler (İktidarsızlık veya sertleşme sorunları)
 • Şeker hastalığı
 • Kanser tedavisi
 • Sigara veya alkol kullanımı
 • Aşırı stres

Erkeklerde görülen infertilite nedenleri arasında diğer nedenlere göre nispeten daha çok görülebilen Azospermi, erkeklerde spermin geçtiği kanalların tıkanması durumudur. Azosperminin çözümünde ise cerrahi yollarla sperm elde edilerek, mikroenjeksiyon yöntemi ile birlikte dölleme işlemi uygulanmaktadır.

Erkeklerde infertilitenin, çocuk sahibi olamamak dışında herhangi bir olumsuzluk yaratmadığı bilinmektedir. Ancak az sayıda da olsa cinsel hayatı etkileyen ejekülasyon sorunları veya cinsel isteksizlik gibi problemler de görülebilmektedir.

Erkeklerde Kısırlık ile İlgili Tedavi Edilebilir Durumlar

İnfertilitenin tedavi sürecinde ilk olarak, tedavi edilebilir bir durum tespit edilirse bu konuya yoğunlaşılmalıdır. Özellikle yaşam tarzına bağlı olarak değişiklikler, stres boyutlarının değişiklik göstermesi, beslenme sisteminin düzenlenmesi, kilo verme, sigara, alkol veya kötü alışkanlıkların bırakılması infertilitenin tedavisinde ilk olarak uygulanan yöntemler arasında öne çıkmaktadır.

Kısırlıkla ilgili olarak erkeklerde sperm sayısının 10 milyonun üzerinde olması ve morfolojide yüsek boyutlarda bir anormallik tespit edilmemesi durumunda inseminasyon tavsiye edilmektedir. Böylece spermler, ölü hücrelerden ve tokstik maddelerden ayrıştırılarak kateterler ile birlikte serviksten içeriye aktarılmaktadır. Bu yöntem sonucunda ilk gebelik ihtimali %10 ile %15 aralığındadır.

Tüp Bebek Yöntemi

İnseminasyon yönteminin başarısız olması durumunda ise In Vitro Fertilizasyon adı verilen IVF yöntemi tavsiye edilmektedir. Halk dilinde “Tüp Bebek Yöntemi” olarak adlandırılan IVF, kısırlık ile ilgili bilinen en yaygın tedavi şeklidir.

Takviye Gıdaların Kullanımı

Erkeklerde kısırlıkla mücadele kapsamında önerilen ilk yöntemler arasında yer alan sağlıklı beslenme ve takviye gıdaların kullanımı da infertiliteye sebep olan kalitesiz spermlerin, daha kaliteli ya da miktar olarak fazlalaşması yolunda etkili olabilmektedir.

Sperm Analizi

Erkeklerde görülen infertilitelerin değerlendirilmesi ile ilgili olarak yapılan testlerin başında sperm analizi gelmektedir. Ortalama 2 ile 7 günlük cinsel perhiz sonrasında gerçekleştirilen bu test, klinik ortamında özel bir odada verilen örnek spermlerin kap ile birlikte doktora teslim edilmesi ile başlamaktadır. Bazı sperm örnekleri tam sonuç vermediği için en az iki kez sperm analizi yapılması, doğru sonuca ulaşabilmek adına önemlidir. Spermler, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen standartlar ölçüsünde (World Health Organization Laboratory Manual for the Examination and Processing of Human Semen) analiz edilmektedir. 

Insurance Quote

  Choose type of Insurance:

  Level of protection:

  Contact details: