Erkeklerde Kısırlık ve Sperm Kalitesi

Erkeğe bağlı kısırlık faktörleri arasında önce gelen nedenler arasında sperm sayı azlığı bulunmaktadır. Çiftlerin ortalama %50’si erkeklerden kaynaklı kısırlık problemi yaşamaktadır. Erkeklerde kısırlık ile ilgili bir tanı koyulabilmesi için birtakım incelemeler ve uygulamaların yapılması gerekmektedir. Kadınlarda yaş faktörü kısırlıkta önemli rol oynarken erkeklerde de sperm sayısı, kalitesi ve hareketleri bu konuyla ilgili önemli detaylar arasında yer almaktadır.

Erkeklerde kısırlık olup olmadığının en net biçimde anlaşılabileceği uygulamalar arasında semen analizi öne çıkmaktadır. Oldukça kolay bir uygulama şekli olan semen analizi, kısırlık yani infertilite ile ilgili en net bulguları ortaya çıkaran bir analiz yöntemidir. Semen analizi kapsamında yapılan test, erkeğin 3 ile 5 günlük cinsel perhiz sonrasında vermiş olduğu meni örneği altında incelenmektedir. Mikroskop altında incelenen menideki spermlerin, sayısı, hacimi, biçimi, hareketi ve özellikleri detaylı biçimde incelenmektedir.

Semen analizinde test sonuçlarının normal çıkması durumunda kısırlıktan söz edilmez; ancak normalden farklı bir sonuca ulaşıldığı zaman test en az 2 hafta arayla tekrarlanmak durumda kalmaktadır. Bununla beraber idrar testi, antikor testi, antisperm antikor testi, testis biyopsisi gibi farklı testlerle de desteklenebilen bu tip durumlarda, en net sonuç ortaya konulmaktadır.

Erkeklerde görülebilen kısırlığa ilişkin belirtiler, kadınlara nazaran daha az sıklıkta meydana gelmektedir. Erkeklerde cinsel birlikteliklere karşı ilginin azalması ya da aşırı artması, saç dökülmesi, saçın anormal hızda uzaması veya testislerde oluşan ağrılar, erkeklerde infertilite ile ilgili en net belirtiler arasında yer almaktadır. Bu tip durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna danışılmalı ve semen analizi için gerekli şartların oluşturulması gerekmektedir.

Erkeklerde kısırlık, bazen doğuştan olabildiği gibi, sonradan da ortaya çıkabilmektedir. Erkeklerde görülen kısırlıkların nedenleri arasında; genetik sorunlar, doğum sürecinde oluşan anormal durumlar, sperm üretim sorunları, varikosel, testis travması, geçirilmiş enfeksiyonlar, hormonlarda değişimler ve geçirilen ameliyarlar oarak sıralanabilmektedir.

Bütün bu nedenlerin yanı sıra kişinin sağlık durumu, alkol kullanımı, sigara kullanımı, uyuşturucu madde kullanımı gibi durumlar da kısırlığa doğrudan etki eden aktiviteler olarak bilinmektedir. Bununla beraber testislerde oluşan aşırı ısınmalar, sperm üretimi konusunda negatif etki yaratmaktadır. Yüksek ateşli hastalıklar, dar giyim tarzı, aşırı sıcak duş gibi etmenler de kısırlığa olumsuz etki yaratan sebepler arasında bulunmaktadır.

Erkeklerde görülen kısırlığın nedenleri arasında en yaygın olarak görülen varikosel, bu tip durumlarda sperm üretimi büyük ölçüde etkilemekte ve engellemektedir. Bu bağlamda mikroskobik yöntemler ile testislere gerekli müdahale yapılmaktadır. Bu yöntem ile birlikte 100 hastanın 75’inde iyileşme görülebilmektedir.

Sperm kanalların oluşan tıkanıklar da gerekli operasyonlar ile birlikte çözüme kavuşturulabilmektedir. Kanallardaki tıkanıklıkların çıkarılması ile birlikte menilerin rahatça dışarı atılması sağlanır ve böylece gebelik sürecindeki problem ortadan kalkmaktadır. Sperm kanallarının tıkanıklığının açılamaması gibi durumlarda ise testislerden spermler alınarak, rahimin içine aktarılır ve böylece tüp bebek tedavisi ile birlikte gebelik sağlanabilmektedir.

Erkeklerin menisinde sperm bulunmuyorsa, TESE olarak bilinen bir operasyon ile birlikte testislerden spermler alınarak mikroenjeksiyon operasyonu yapılacak döllenmeler suni bir ortamda gerçekleştirilip kadının rahmine yerleştirilmek suretiyle gebelik durumu oluşturulur.

Erkeklerde görülme sıklığı kadınlarda da eşit olan kısırlık yani infertilite ile ilgili olarak gerekli testleri yaptırıp, birden fazla olan tedavi yöntemlerini deneyebilir ve uzman doktor eşliğinde çözüm sürecinizi başlayabilirsiniz.

Insurance Quote

    Choose type of Insurance:

    Level of protection:

    Contact details: