İnfertilitenin Psikolojiye Etkisi

İnfertilitenin Psikolojiye Etkisi

İnfertilite, yaygın tabirle kısırlık, 1 yıl boyunca korunmasız cinsel ilişkiye girilmesine rağmen çocuk sahibi olunamaması olarak bilinmektedir. Sıkça karşılaşılan bir durum olan kısırlık, erkeklerde ve kadınlarda aynı oranda görülebilmektedir. Genellikle kişilerin bu sorunla yüzleşmemesi veya kabullenmemesiyle birlikte başlayan infertilitenin psikolojiye etkisi, tedavi süreçlerini de olumsuz etkilemektedir.

Kısırlıktan şüphelenme ile başlayan psikolojik etkilenmeler, tanı konulmasından sonra iyice artar ve büyük ölçüde kişiyi olumsuz etkiler. Bu tip durumlarda, tedavi süreci başlasa bile kişi, psikolojik olarak etkilendiği için kaygıyı ve umudu aynı anda hisseder. Bazı durumlarda tedavi yöntemlerine uygun olmadığı gerçeğiyle yüzleşen çocuk adayları, tamamen olumsuz etkilenir ve negatif bir sürece girerek hayatını kötü yönde inşa etmeye başlar.

Her türlü ihtimalde de infertilite ile ilgili sorunlarda, psikolojik manada karışık duygular hissedilmektedir. Stresli bir tedavi sürevi olan infertilite sorunlarında, çiftlerin moral ve motivasyonlarını en yüksek düzeyde tutmaları gerekmektedir. Çiftlerin tedavinin başarıyla sonuçlanacağına inançlarının tam olması, sürecin olumlu olması adına oldukça önem taşımaktadır. Bununla beraber zor ve sancılı bir süreç olduğu gerçeğini de unutmamaları gereken çiftler, kendilerini bu bağlamda güçlü tutmayı ihmal etmemelidirler.

Çiftlerin birbirine sağladığı moral ve motivasyonun da tedavi sürecine doğrudan etkisi bulunmaktadır. Birbirlerine karşı daha anlayışlı olabilen çiftler, zorlu tedavi sürecini daha rahat bir şekilde atlatabilmektedirler.

Kısırlık tedavisinde kişilerin ruh hallerinin stresli olması, oldukça olağan bir durumdur. Bu noktada kişişlere düşen görev ise bu stresi en iyi şekilde atlatabilmektir.

Kısırlık İle İlgili Tedavi Sürecinde Ne Yapılmalı?

Zor ve uzun bir süreç olan infertilite yani kısırlıkla mücadelede birçok farklı yöntem uygulanabilmektedir. Her farklı yöntemin denenmesi, zaman açısından sürecin uzayacağına işaret etmektedir. Buna bağlı olarak, kişilerin bu uzun süreci kaldırabileceği psikolojilere sahip olmaları gerekmektedir. Çiftlerin birbirlerine duyacağı saygı, birbirlerine vereceği destek, bu kapsamda çok önemlidir.

Kısırlık tedavisinde yapılması gereken aktivitelerin başında spor gelmektedir. Kişiyi hem psikolojik hem de fizyolojik manada olumlu etkileyen spor aktiviteleri, infertilite tedavi sürecinde sıklıkla yapılmalı hatta gerekirse spor eğitmenlerinden özel destek alınmalıdır.

İinfertilite ile ilgili olarak araştırma yapmak da kişilerin psikolojik olarak kendilerini iyi hissetmelerini sağlayacaktır. Kişiler, uzman doktorlar tarafından yayınlanan makaleleri inceleyebilir ve bu sorunla daha önce karşı karşıya kalmış kişilerin hikayelerini dinleyebilirler.

Yoga, meditasyon gibi rahatlatıcı ritüeller infertilite tedavi sürecinde kişiyi olumlu manada etkileyen aktiviteler arasında öne çıkmaktadır. Kişiyi son derece rahatlatacak aktivitelerden olan yoga ve meditasyon gibi etkinlikler, çiftler tarafından birlikte gerçekleştirilmelidir.

Alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzaklaşılmalıdır. İnfertilite, kişide kaygı ve endişe yarattığı için bu tip duyguları yaşayan bireyler, kendilerine kaçış noktası ararlar. Bu noktada sigara, alkol, kafeinli içeceklere yönelen kişiler, streslerini daha da artırmakta ve kendisine zarar vermektedir. Kısırlık ile ilgili tedavi süreçlerinde kesinlikle kullanılmaması gereken ürünler arasında sıralanan alkol, sigara ve kafeinli ürünler, infertilitenin tedavi sürecini doğudan olumsuz etkilemektedir.

Çift terapistlerine gidilmelidir. Evlilik hayatı boyunca birçok nedenden dolayı gidilebilen çift terapistleri, infertilite sorunlarında da tercih edilebilen bir danışman olarak tercih edilebilmektedir. Kısırlık tedavi sürecinin en az psikolojik hasarla atlatılması noktasında büyük bir etki yaratabilecek olan çift terapilerinde, kendinizi daha enerjik, motive ve pozitif hissedebilirsiniz.

Insurance Quote

    Choose type of Insurance:

    Level of protection:

    Contact details: