Kadınlarda Kısırlık Nedenleri

Kadınlarda Kısırlık Nedenleri

Halk dilinde “kısırlık” olarak bilinen infertilite, tıbbi nedenler yüzünden bebek sahibi olamamak olarak özetlenebilir. Korunmasız ve düzenli cinsel ilişkiye rağmen en az bir yıl içerisinde gebelik oluşmaması durumunda kısırlık yani infertilite durumu gündeme gelmektedir.

Dünya çapında ortalama %15 ile %20’lik nüfusü kapsayan infertilitenin kadınlarda ve erkeklerde görülme sıklığı %50 – %50 olarak hesaplanmıştır. Kadınlarda görülen infertilitenin öne çıkan en yaygın sebeplerinden biri ise her ay üretmesi gereken yumurtanın üretilemeyi ya da düzenli olarak üretimin gerçekleşmemesidir. Buna ise kısaca ovulasyon bozukluk denmektedir.

Kadınlarda görülen infertilitenin yaygın nedenlerinden biri ise kadının yumurtalık kanallarının tıkanması ile oluşan problemdir. Gebeliğin oluşum sürecinde, yumurtalık kanalları, yumurtalıklardaki yumurtayı içerisine alır ve daha sonra rahimden aktarılan sperm ile birlikte döllenme, yumurtalık kanalının iç kısımlarında gerçekleşir. Bu yumurtalık kanallarının tıkanık olması durumunda ise infertilite yani kısırlık meydana gelmektedir.

Kadınlarda infertilitenin diğer nedenleri arasında; yumurtlamada oluşan bozukluklar, tüplerin tıkalı olması, endometriozis, rahim kökenli problemler ve alerjik sorunlar olarak sıralanabilmektedir.

Kadınlarda görülebilen yumurtalık kanalındaki kısmi ya da tamamen oluşan tıkanıklıklar, genellikle ilk defa hamile kalacak olan kişilerde değil; daha önceden bir bebek sahibi olmuş ve ikinci sefer hamile kalamayan kişilerde daha yaygın olarak görülebilmektedir.

Kadınlardan kaynaklı kısırlık sebeplerinden bir diğer ise rahim ağzı salgısının iltihap kapmış olmasıdır. Bu tip durumlarda spermlerin rahime geçişi zorlaşır veya spermlerin ölmesi ile sonuçlanır. Kadınlarda kısırlık ile ilgili önemli nedenlerin arasında kadının yaşı da bulunmaktadır. Kadınların yaşı ilerledikçe, yumurtanın sayısı git gide azalmaya başlar ve yumurtanın kalitesi değerini kaybeder. Bu durumlarda hamile kalınmış olsa bile genellikle gebelikler, düşük olabilmektedir.

Kadınlarda infertilite için risk oluşturan sebepler arasında, sigara ve alkol kullanımı sayılabilmektedir. Buna bağlı olarak nikotin, yumurtalığın kalitesini gözle görülür bir şekilde düşürür ve döllenme sürecinde büyük bir problem yaratabilir.

Rahim içi spiral kullanan kadınlarda da kısmi olarak infertilite görülebilmektedir. Spiral, bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılan, oldukça yaygın araçlardan biridir. Spiralin gövde kısmı rahmin iç kısımda, gövdeye bağlı olan ipler ise vajinanın içinde bulunmaktadır. Bu ipler bazı durumlarda iltihap kapabilmekte ve dolaylı olarak infertiliteye yani kısırlığa sebebiyet verebilmektedir.

Kadınlarda kısırlığın belirtileri kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Kimi kadınlarda hiç bir belirti ortaya çıkmazken, bazı kadınlarda ise kısırlık belirtileri oldukça net bir şekilde görülebilmektedir. Kısırlığın kadınlardaki en bariz belirtileri arasında ise adet döneminde oluşan kanamalarda oluşan birtakım bozukluklardır. Buna bağlı olarak adet döneminde ortaya çıkan bozukluklar, yumurtalama fonksiyonları için oldukça olumsuz bir sürecin başlangıcı olabilmektedir.

Adet dönemlerindeki kanamaların oldukça yoğun olması veya beklenenden çok daha kısa sürmesi de yumurtlama sürecini olumsuz etkileyen unsurlar arasında gösterilmektedir. Ayrıca kadınlarda görülen cilt bozuklukları, stres, hormonal bozukluklar, kıllarda gözle görülür artış, sağlıksız beslenme ve saç dökülmesi gibi durumlar da yaygın bir şekilde kısırlık belirtisi olarak görülebilmektedir.

Kısırlık belirtilerine sahip olan kadınlar, bu durumu netleştirmek adına kısırlık testi yaptırabilmektedir. Kısırlık tanısı konulabilmesi için olmazsa olmaz testlerden biri olan kısırlık testinde çok sayıda farklı test veya uygulamalar gerçekleştirilebilmektedir. Bu testler ile birlikte yumurtlama fonksiyonları kapsamlı bir şekilde incelendikten sonra kısırlığın başlıca sebebi tespit edilebilmektedir. Bu testlerin yanı sıra biyopsi veya ultrasonografi gibi yöntemler de kadınlarda kısırlık ile ilgili yapılan uygulamalar arasında yer almaktadır.

Insurance Quote

    Choose type of Insurance:

    Level of protection:

    Contact details: