Kısırlık Tedavi Sürecinde Kullanabileceğiniz Bitkisel Yöntemler

Kısırlık Tedavi Sürecinde Kullanabileceğiniz Bitkisel Yöntemler

İnfertilite (kısırlık), her çiftin başına gelebilecek bir durum olurken; günümüzde gelişen tıp teknolojileri ile birlikte çözümsüz olmayan bir sorundur. Kısırlık sorunu, çiftlerin ortalama %15 ile %20’inde görülebilmektedir. Kısırlık ile ilgili günümüzde birçok çözüm yöntemi bulunurken, bunlar arasında en yaygın olanı ise tüp bebek tedavisidir (IVF).

Kısırlık tedavisinde alternatif olarak kullanabileceğiniz bitkisel ürünler, kısırlığı doğrudan önlemeyecek; ancak gebeliğin gerçekleşebilmesi için uygun şartların oluşmasına yardımcı olacaktır.

Özellikle kadınlarda etkili olan chaste ağacı dutu, adet döneminin dengelenmesinde önemli rol oynamaktadır. Buna bağlı olarak dengesiz ruh hali gibi durumları da dengelemekte fayda sağlayan bu bitki, beynin içerisinde bulunan hipofiz bezine doğrudan etki etkmektedir. Bununla beraber yumurtlamayı tetikleyen bu bitki, gebelik için gerekli hormonlar arasında yer alan luteinize hormonunun gücünü artırmaktadır.

Kadınlarda luteal faz defekti ya da progesteron üretimi sorunlarında etkili olan chaste ağacı dutu, kısırlık ile ilgili sorunlarda kullanılan, oldukça da yaygın bir bitkisel takviye çeşididir.

Kolay ulaşılabilirliği ve ekonomik olması sebebiyle bitkisel tedavi yöntemleri arasında oldukça yaygın olan tarçın, özellikle doğurganlık gibi durumlarda kullanılmaktadır. Erkeklerde sperm üretimi ve spermin kalitesi ile ilgili fayda sağlayan tarçın; kadınlarda polikistik over sendromu ve metabolik sendromu gibi durumlarda kişiye fayda sağlamaktadır.

Erkeklerde görülen kısırlık sorunlarında tercih edilen Tribulus Terrestris’in, yapılan çalışmalarda anti sperm üreten çiftlerin gebe kalma oranlarını büyük ölçüde artırdığı gözlemlenmiştir. Ayrıca Tribulus Terrestris kullanan erkeklerin sperm sayılarında, sperm hareketlerinde ve sperm kalitelerinde büyük ölçüde artış görüldüğü de araştırma kapsamında elde edilen bilgiler arasında yer almaktadır.

Günümüzde kısırlık ile ilgili tedavi yöntemleri arasında bulunan tüp bebek, aşılama ve diğer yöntemler ile beraber kullanılabilen bu bitkisel yöntemler, doğurganlığı büyük ölçüde artırdığı ve tedavilere yardımcı olduğu için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisine Etkisi

Özellikle tüp bebek tedavilerinde bitkisel takviyelerin, gebelik oranlarını artırdığı da yapılan çalışmalar ile ortaya konulmuş bilgiler arasında yer almaktadır. Kısırlık tedavisi ile ilgili süreç başladığı zaman, bazı doktorlar bitkisel takviyelerin kullanmasına izin vermeyebilir; sürecin olumsuz etkilenme riskini göze almayabilir. Bu durumlarda ise doktorun kararına saygı duyulmalı, süreç doktor ile birlikte izlenmelidir.

Tüp bebek tedavisi ve aşılama yöntemi genellikle pahalı yöntemler olarak bilindiği için doktor tarafından kontrol altına alınan bir süreç ile birlikte gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda tüp bebek ile ilgili yapılan ilk operasyonun başarısız olma durumlarında, ikinci kez bitkisel takviye kullanıldığı zaman tedavinin başarılı olma ihtimali daha yüksek olabilmektedir.

Kısırlık ile ilgili bitkisel takviyeler, yalnızca şifalı otlar ile değil; kimi zaman takviye edici gıdalar ile birlikte de alınabilmektedir. Örneğin Prosseed 30 şase, içerdiği Astaksantin, Miyo – İnositol, L-Arjinin, L-Karnitin, Koenzim Q10 gibi maddeler ile birlikte kadınlar veya erkekler tarafından kullanılabilen takviye edici gıda olarak tüketilebilmektedir.

Kısırlıkla mücadele ederken doktor tavsiyesine uymaktan kaçınmamalı, izlenen bu zor ve meşakatli süreçte uzman yardımı ile birlikte hareket edilmelidir. Günümüzde gelişen tıp teknolojileri ve uygun tedavi yöntemleri ile birlikte kısırlık, artık çözümsüz değildir.

Insurance Quote

    Choose type of Insurance:

    Level of protection:

    Contact details: