Tüp Bebek (IVF) Tedavisi Nedir?

Tüp Bebek (IVF) Tedavisi Nedir?

Çocuk sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu ilk yöntemler arasında bulunan tüp bebek tedavisi, tıp dilinde “in vitro fertilization”  yani kısca IVF olarak bilinmektedir. Kadınların doğal yollar ile hamile kalamaması gibi durumlarda tercih edilen bu tedavi yöntemi, kendi içerisinde birçok ayrıntı barındırmaktadır.

Tüp Bebek (IVF) Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Tüp bebek tedavisi, sperm veya yumurtalıklarda oluşan problemler nedeniyle çocuk sahibi olmama durumlarında kullanılmaktadır. Bu yönteme, gerekli kısırlık testlerin yapılmasından sonra uzman doktor tarafından yönlendirilmek suretiyle karar verilmektedir. Tüp bebek tedavisindeki nihai amaç, döllenmenin normal seyirde gerçekleşmesi ve bunun sonucunda gebelik döneminin sağlıklı bir şekilde meydana gelmesidir.

Tüp bebek tedavisi, yani in vitro fertilization (IVF) kadınlardan alınan yumurta hücrelerinin ve erkeklerden alınan spermlerin laboratuvar ortamında döllendirilmesi ve döllenmiş olan embriyonun kadının rahminin iç kısmına yerleştirilmesi olarak özetlenebilmektedir. Normal şartlarda gerçekleşen gebelik dönemi ile aynı sürece sahip olan tüp bebek tedavisinin, doğal yollarla gerçekleşen gebelik ile arasındaki fark, farklı şartlarda gerçekleştiriliyor olmasıdır.

Tüp Bebek Yönteminin Tarihi

Tüp bebek tedavisi (IVF) dünyada ilk kez 1978 yılında Robert G. Edwards tarafından gerçekleştirilmiştir. Türkiye’de ise tüp bebek tedavisi ilk kez 1989 senesinde Ege Üniversitesi’nde gerçekleştirilmiş olup; başarı ile sonuçlanmıştır. 19. yüzyılın son çeyreğinde temelleri atılan tüp bebek tedavisi, günümüzde daha da geliştirilmiş ve başarı oranı çok daha yüksek seviyelere çıkmıştır.

Tüp Bebek Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tüp bebek tedavisi iki farklı yöntemler ile birlikte uygulanmaktadır. Bunlardan birincisi klasik tüp bebek tedavisi (IVF), diğer ise mikroenjeksiyon yöntemi olan (ICSI) yöntemidir. Bu tedavi şekillerinden ilki olan IVF tedavisi, daha yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. IVF tedavisi, sperm sayısı ve sperm kalitesinde herhangi bir olumsuzluk tespit edilmediği durumlarda daha başarılı sonuçlar vermekte olup; bu yöntem ile spermler döllemeyi kendi kendine yapabilmektedir. ICSI yönteminde ise daha farklı bir süreç işletilmekte olup; yumurta enjeksiyona hazır hale getirilir ve spermler bu süreçte teker teker yumurtanın iç kısmına yerleştirilir.

Tüp bebek tedavi yöntemleri, düzenli ve korunmasız bir şekilde gerçekleştirilen cinsel birlikteliklerin en az 1 yıl süreyle devam etmesi ve gebelik durumunun oluşmaması durumlarından sonra tercih edilmektedir. Kısırlık, yani infertilite olarak adlandırılan bu durumun çözümü olarak tüp bebek yöntemi uygulanabilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Yaşın Önemi

Kadınlarda tüp bebek tedavisi için öngörülen yaş sınırı 45’tir. Tüp bebek yöntemi için uygun bulunan kadınlarda aranan ilk şart ise, adet döneminin üçüncü günü gerçekleştirilen testler ile yumurtalık fonksiyonlarının uygun olup olmadığıdır. Kadınlarda 35 yaş ve sonrasında yumurta sayısında azalma ve yumurta kalitesinde düşüş gözlemlendiği için bu yaştan sonra gebelik kalma durumu, daha önceki yaşlara göre nispeten daha az görülmektedir.

Erkeklerde tüp bebek tedavisi için herhangi bir yaş sınırı yoktur. Ancak yine de yaşın ilerlemesi durumlarında spermlerin DNA’sında oluşan değişimler, sperm kalitesini düşürebilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisini Kimler Yaptırabilir?

IVF olarak kısaltılan tüp bebek tedavisini, aşağıdaki şartları karşılayan her birey yaptırabilmektedir:

 • Kadınlardaki yumurtalık kanallarının kapalı olması
 • Fallop tüplerinin, meydana gelen yumurtaları tutmasının önüne geçecek yapışkanlığa sahip olması
 • Kadınların, gebelik şansının düşük yaş sınırına girmiş olması
 • İlaçla tedavi yönteminin denenmiş; anacak başarısız olması
 • Erkeklerde sperm sayısının az veya kalitesiz olması

Insurance Quote

  Choose type of Insurance:

  Level of protection:

  Contact details: