Tüp Bebek Tedavisinin Aşamaları

Tüp Bebek Tedavisinin Aşamaları

Kısırlık ya da infertilitenin çözümünde en yaygın biçimde kullanılan yöntemlerden biri tüp bebek tedavisidir. IVF olarak da bilinen tüp bebek tedavisi, yapılan bütün tetkikler, değerlendirmeler ve sonuca ulaşma dahil toplamda ortalama 1 ay sürmektedir. Yine de bazı durumlarda, ek tetkikler veya uygulanacak olan işlemlerin değişiklik gösterebilmesi gibi nedenlerle süreç uzayabilmekte veya kısalabilmektedir.

Günümüze kadar yapılmış olan tüp bebek tedavilerinde en uzun süreç, ortalama 1,5 ay sürmüştür. Bun karşılık olarak en kısa süren tüp bebek tedavisi ise yaklaşık olarak 15 gündür. Tüp bebek tedavi sürecinin yalnızca iki noktasında erkekten destek alınmaktadır. Bunun haricindeki diğer tüm aşamalar kadın ile birlikte yürütülmektedir.

Tüp bebek tedavisindeki aşamalar; muayene, yumurta oluşturma, yumurta toplama, döllenme, embriyo transferi ve gebelik testi olarak sıralanmaktadır.

Tüp bebek tedavisinin ilk safhasında bulunan muayene evresinde, kısırlık sorunu yaşayan çiftler muayene edilmektedir. Tedavi süreci başlamadan önce bütün muayenelerin gerçekleştirildiği bu evrede, birçok bilgi hastalardan talep edilmektedir. Doktorların sorduğu kritik sorular ile birlikte yürütülen bu süreçte, çocuk adaylarının tüp bebek tedavisine uygun olup olmadığı anlaşılmaktadır.

Yumurta oluşturma safhası olan ikinci evrede ise kadın başrol oynamaktadır. Muayeneden sonra tüp bebek tedavisi için uygun görülen adayların ulaşabildiği bu evre, tedaviye uygun olan embriyoların rahmin içine yerleştirilmesi için gereken yumurtaların oluşturacağı safhadır. İğne tedavisi ile oluşturulan yumurtalar, bir sonraki aşamaya sorunsuz geçilebilmesi adına oldukça önemlidir.

Erkeklerin de dahil olduğu üçüncü süreçte, yumurtalar uyarılıp çoğaltıldıktan sonra bu yumurtalar toplanmaktadır. Yumurtaların toplandıktan sonra laboratuvar ortamında saklandığı bu süreçte, erkeklerden mastürbasyon yöntemi ile sperm örnekleri alınmaktadır. Bu süreçte erkeklere 3 ile 5 gün arasında cinsel ilişki perhizi uygulanır ve sperm örnekleri uygun koşullarda teslim alınır.

Önceki evrelerde elde edilen sperm hücreleti ve yumurta hücreleri bu safhada döllendirilmektedir. Fertizilasyon olarak da bilinen döllendirme evresinde, yumurtalar yeniden laboratuvar ortamında bekletilmektedir.

Bir sonraki aşamaya gelindiğinde ise yapılan döllenme işleminden hemen sonra bu yumurtaların rahime aktarılması gerekmektedir. Ortalama 10 dakika süren ve adına embriyo transferi denilen bu süreç, yalnızca anne adayı ile birlikte gerçekleştirilmektedir. Ortalama 10 dakika süren embriyo transferi sonrasında, acısız bir şekilde tamamlanan işlem sonucunda geriye yalnızca beklemek kalmaktadır.

Tedavinin son sürecinde ise gebelik testi yer almaktadır. Bütün işlemlerden sonra bu uygulamaların sonuç verip vermeyeceğinin belli olduğu bu süreçten sonrası, normal şartlarda gebelik durumları ile aynıdır. Gebelik durumunun oluşup, oluşmamasının kontrol edilebilmesi için artık geriye yalnızca gebelik testi yaptırmak kalmaktadır. Embriyo transferinden yaklaşık 10 ile 15 gün sonrasında yapılabilen gebelik testi ile birlikte tüp bebek tedavisi sonuçlandırılmaktadır.

Tüp bebek tedavisi, günümüzde kısırlık ile ilgili bilinen, en yaygın yöntemlerden biridir. Fiyat olarak pahalı olmasıyla birlikte her çiftin yaptıramadığı tüp bebek tedavisi, bu bağlamda genellikle son çare olarak tercih edilmektedir. Tüp bebek tedavisi, gelişen tıp teknolojileri ile birlikte her geçen gün daha net sonuçlar vermekte ve gebelik şansını büyük ölçüde artırmaktadır. Doktor ile birlikte izlenen tüp bebek tedavisindeki süreç, ortalama 1 ay sürmekte ve toplamda 1 buçuk aylık bir süreçte gebelik durumunun oluşup, oluşmadığı ortaya çıkmaktadır.

Tüp bebek tedavisinde, doktor tavsiyesi ile birlikte çeşitli gıda takviyeleri alınabilmektedir. Bu gıda takviyeleri ile birlikte erkeklerdeki sperm sayısındaki artış, sperm kalitesinde iyileşme ve sperm sayısının artması gibi durumlar görülebilmektedir. Tedaviye doğrudan etki eden bu yöntemler, doktor kontrolü ile birlikte uygulanmaktadır.

Insurance Quote

    Choose type of Insurance:

    Level of protection:

    Contact details: